APT Testleri

APT ne anlama geliyor?

Gelişmiş kalıcı tehdit (APT), karmaşık suçluların ve kurumsal düzeyindeki kuruluşların koordineli siber faaliyetlerine uygulanan tanımdır. APT’ler, bilgi çalmak veya bilgi sistemlerinden ödün vermek amacıyla büyük kuruluşları ve hükümetleri hedef alır. Bir APT genellikle bir işletmeyi çökertmek için değil, sistemlerine gömülü kalmak ve bilgileri yavaş ve fark edilmeyen hızda çalmak için sistemde gizlenir.

Gelişmiş: APT’ler, genellikle hükümetler ve ticari kuruluşlarla çalışan saldırgan gruplarını içerir. Hackerlar, bir hedefe ulaşmak ve kalıcılığını sürdürmek için birden çok hedefleme yöntemini bir dizi araç, teknoloji ve teknikle birleştirebilir. Bu tür saldırganlar genellikle ileri teknoloji becerilerini, gerçekleştirebilecekleri çok çeşitli kanallara sahiptir.

Kalıcı: APT’ler, sürekli saldırılar ve kötü amaçlı yazılımlar yerine  “düşük ve yavaş” bir yaklaşım kullanır. APT’ler tarafından sağlanan bir hedefe uzun vadeli erişim sağlayan saldırgan için çok daha faydalı olabilir, bu nedenle tespit edilmeden kalmak başarı için çok önemlidir.

Tehdit: APT’ler, yetenekli, motive olmuş, organize olmuş ve iyi finanse edilmiş saldırganlar gerektirir. Akılsız ve otomatik kod parçaları yerine koordineli siber saldırganlar tarafından yürütülürler.

Fikri mülkiyet veya değerli müşteri bilgilerine sahip hemen hemen tüm büyük kuruluşlar, hedefli saldırılara açık olsa da, APT’ler çok daha küçük bir hedef yelpazesini hedefler – genellikle belirli kuruluşlar.

Herhangi bir kuruluş son derece gelişmiş, uzun vadeli ve büyük ölçekli hedefli bir saldırının hedefi olabileceğinden, APT’leri daha iyi anlarsanız, kuruluşunuzu daha iyi savunabilirsiniz.

APT türleri

APT’ler, uygun şekilde tasarlanmış siber güvenlik stratejilerinin varlığında bile, genellikle çok çeşitli vektörler (bir bilgisayar korsanının erişim sağlayabileceği bir yol veya araçlar) aracılığıyla kuruluşları ihlal eder, örnek: İnternet tabanlı kötü amaçlı yazılım bulaşması, örnek: e-posta bağlantıları veya ekler, kimlik avı, dosya paylaşımı.,

Fiziksel kötü amaçlı yazılım bulaşması, örnek: virüslü USB’ler, CD’ler ve DVD’ler
Diğer harici sömürü ve izinsiz giriş yollar, örnek: bilgisayar korsanlığı, Wi-Fi zafiyetleri

Etkili siber güvenlik

Riski en aza indirme ve iş fırsatlarını ve yatırım getirisini  en üst düzeye çıkarma sorumluluğunun bir parçası olarak, bir kuruluşun liderliğinin siber güvenliği birinci öncelik haline getirmesi gerekir.

Etkili siber güvenlik, bir dizi olası saldırıya yanıt verme ve bunlardan kurtulma için koordineli ve entegre hazırlıklara bağlıdır. Siber suç veya APT’ler için tek başına bağımsız bir çözüm yoktur. Doğası gereği APT’ler, standart güvenlik kontrollerinden kaçınmak için tasarlanmıştır.

Etkili siber güvenlik için çözüm yelpazemizi aşağıda keşfedin:

Penetrasyon Testi

Sızma testi, genellikle manuel ve otomatik yöntem ve araçların bir kombinasyonunu kullanarak, bir kuruluşun bilgi güvenliği düzenlemelerine yönelik kötü niyetli bir saldırının simülasyonunu içerir. Düzenli güvenlik açığı taramaları ve sızma testleri, herhangi bir kuruluşun aylık ve üç aylık güvenlik incelemelerinin temel bir parçası olmalıdır. Bu testler, güvenlik açıklarını ve güvenlik açıklarını olabildiğince hızlı bir şekilde belirleyip düzeltebilmenizi ve siber kontrollerinizin ihtiyaç duydukları kadar etkili bir şekilde çalışmasını sağlar.

Siber Hijyen Testleri

Hijyen kontrolleri, bir kuruluşun siber güvenlik duruşunun anlık görüntüsünü sunar ve mevcut siber risk maruziyetini belirlemek için yerinde danışmanlık, denetim, uzaktan güvenlik açığı değerlendirmeleri ve personel anketlerinin bir karışımından oluşur. Düzenli güvenlik açığı taramaları ve sızma testleri, herhangi bir kuruluşun aylık ve üç aylık güvenlik incelemelerinin temel bir parçası olmalıdır. Siber Hijyen Kontrolü, en zayıf güvenlik alanlarınızı belirlemenize ve risklerinizi azaltmak için uygun önlemleri önermenize yardımcı olacaktır. Kritik altyapı IP’lerinin ve web sitelerinin / URL’lerinin güvenlik açığı taramalarının yanı sıra dahili bir kablosuz taramayı içerir.

Siber güvenlik ve ISO 27001

Siber güvenlik standartları, güçlü, dayanıklı bilgi ve iletişim altyapısı oluşturmada önemli bir unsurdur. Kuruluşunuzu siber saldırılardan korumanın en iyi yolu, bilgi güvenliği yönetim sisteminizi (ISMS) uluslararası bilgi güvenliği standardı olan ISO 27001 ile uyumlu hale getirmektir. ISO 27001, siber risklerin üstesinden gelmek için akıllıca organize edilmiş ve yapılandırılmış bir çerçeve isteyen tüm kuruluşlar için mevcut en önemli uluslararası en iyi uygulama standardıdır. ISO 27001 paket çözümlerimiz, ISO 27001’i uygulamak için ihtiyacınız olan her şeyi olağan ilişkili karmaşıklıklar ve maliyetler olmadan sağlar.

Siber Dayanıklılık

Bir kuruluşun sistemlerinin ve süreçlerinin dış saldırılara veya doğal afete karşı dirençli olmasını sağlamak için siber güvenlik ve iş esnekliğini birleştiren siber esneklik, ISO 27001’in temelini oluşturan temel bir ilkedir. Olaylara müdahale, iş direncinin bir yönüdür ve ISO 27035 en iyisidir. – bilgi güvenliği olay yönetimi için uygulama standardı. Bilgi ve iletişim sistemleri için iş sürekliliği, siber hayatta kalmak için daha da temeldir. ISO 27031 artık, iş esnekliğinin bu kritik yönünün nasıl ele alınması gerektiği konusunda ayrıntılı ve değerli rehberlik sağlamaktadır. ISO 27031 ayrıca, iş sürekliliği yönetim sistemi standardı ISO 22301’de belirtilenler gibi daha geniş bir işletme genelinde iş sürekliliği yönetim sistemi içinde çalışabilir ve her kuruluşun siber dayanıklılık planlamasının bir parçasını oluşturmalıdır.