Güvenli Yazılım Geliştirme

Geliştirme konusunda güvenli bir yaklaşıma sahip olmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Yazılım ve sistemleri oluşturma şeklimiz hızla gelişiyor, giderek daha otomatik ve entegre hale geliyor. Günümüzde geliştiriciler kodda bütün bir sistem mimarisini tanımlayabilir ve bunu hem testi hem de dağıtımı otomatikleştirecek araçlara bağlayabilir.

Büyük ölçüde bulut sistemler ve ‘kod altyapının’ gelişi sayesinde, hemen hemen her boyut ve karmaşıklıktaki sistemler masaüstünden ayrılmadan hayata geçirilebilir, değiştirilebilir veya sonlandırılabilir. Bu yeni yeteneklere ek olarak, hızlı ve düzenli bir dağıtım süreci gelişti.

Ancak, bu güçlü yönler, güvenlik uygulamalarınızın ele alması gereken bir dizi yeni riski beraberinde getirir. Bunu yapmak için, geliştirme ve dağıtım süreci boyunca güvenliği birincil sorun olarak düşünmeniz gerekecektir. Aslında geliştirme ve dağıtım, risk yönetimi ve tehdit modelleme yaklaşımınızın temel taşı olmalıdır. Bu şekilde çalışırsanız, oluşturduğunuz sistemler, özellikler ve düzeltmelerin güvenlik ihlaliyle zayıflama olasılığı daha düşüktür.

Hassas verileri işleme

Özellikle hassas bilgileri işleyen bir ürün geliştiriyorsanız (örneğin, SECRET veya TOP SECRET olarak sınıflandırılan bilgiler), dikkate almanız gereken belirli tehditler hakkında ek uzman tavsiyesi almalısınız.

Teknik kapasite

Bu, yazdığınız koddaki uygulama güvenlik açıklarını nasıl önleyeceğiniz konusunda ayrıntılı bir rehber değildir. Bunlar, BT sistemlerini oluşturmaktan sorumlu ekiplerin süreçlerini güvenli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlayan üst düzey ilkelerdir. Amaç, güvenliği geliştiren ancak aynı zamanda kodu genel olarak daha kararlı ve bakımı kolay hale getiren bir dizi çalışma uygulaması oluşturmaktır.

Güvenlik süreklidir

Geliştirme ekipleri, teknolojiler ve iyi uygulamalar zaman içinde gelişir, bu nedenle anlamlı kalması için değerlendirmenizi periyodik olarak yeniden yapmanız gerekir.

Güvenli Geliştirme ve Dağıtımın 8 İlkesi

1. Güvenli Geliştirme herkesin endişesidir

BT sistemlerinin güvenliğinin önemli olduğunu herkes kabul etmelidir. Zamanında ve bütçeye uygun olarak teslim edilen en şaşırtıcı uygulamanın bile güvenlik açıkları olması muhtemeldir. Bu güvenlik açıklarının tespitine ve azaltılmasına değer veren ve ödüllendiren bir kültüre sahip olmak, bu ‘yaşam gerçeğini’ yönetmenin en verimli ve etkili yoludur. Bir hizmeti oluşturan ve çalıştıran herkesin güvenlik için bir sorumluluğu vardır.

2. Güvenlik bilginizi Sıcak tutun

Güvenli geliştirme teknikleri hakkında pratik bilgi ve anlayış olmadan, ürettiğiniz kodun saldırılara karşı koyma kabiliyetine sahip olma ihtimali düşüktür. Geliştiricilerinize ve teslimat ekibinize, savunma kodu geliştirme ve inşa ettikleri sistemlerin riskleri hakkında iyi bir anlayış oluşturmak için gereken zamanı ve kaynakları verin.

3. Temiz ve Güncellenebilir kod üretin

Karmaşıklık, güvenliğin düşmanıdır. Kod, etkili bir şekilde genişletilip sürdürülebilmesi için iyi uygulamalar doğrultusunda geliştirilmelidir. Temiz, iyi belgelenmiş kod daha verimlidir ve geliştirilmesi daha kolaydır. Güvenli hale getirilmesi de daha kolay olacaktır. Üçüncü taraf kod kütüphaneleri veya diğer kod bağımlılıklarının, yazdığınız kodla aynı ışıkta değerlendirilmesi gerekir.

4. Geliştirme ortamınızı güvence altına alın

Geliştirme ortamınız güvensizse, ondan gelen kodun güvenliğine güvenmek zordur. Bu ortamların uygun şekilde güvenli olması gerekir, ancak aynı zamanda geliştirme sürecini kolaylaştırmalı ve engellememelidir. Neyse ki, hem güvenli hem de geliştiriciler tarafından kullanılabilir bir çözüm sağlamak mümkündür.

5. Kod deponuzu koruyun

Kodunuzun depolandığı ve yönetildiği merkezi bir nokta olarak, deponun yeterince güvenli olması çok önemlidir. Erişim kimlik bilgilerinin kaybı veya tehlikeye atılması ya da temel hizmetin ihlali, saldırganların kod tabanınızı bilginiz olmadan değiştirmesine izin verebilir. Bununla birlikte, uygun güvenlik önlemleri alınırsa, bir kod deposu hizmeti kullanmanın faydaları risklerden çok daha ağır basar.

6. Derleme ve dağıtım ardışık düzenini sabitleyin

Kod oluşturma, testleri çalıştırma ve referans ortamları dağıtma gibi işlevlerin otomatikleştirilmesinden elde edilecek büyük verimlilik tasarrufları vardır. Ancak bu işlemler güvenlik açısından kritiktir. Derleme ve dağıtım araçlarınızın kodunuzun bütünlüğüne zarar veremeyeceğinden ve değişiklikler müşterilerinize gönderilmeden önce önemli güvenlik süreçlerinin atlanamayacağından emin olun.

7. Güvenliğinizi sürekli test edin

Güvenlik testlerinin gerçekleştirilmesi, güvenlik açıklarını tespit etmek ve düzeltmek için kritiktir. Ancak sürekli teslimatın önüne geçmemelidir. Mümkün olan yerlerde güvenlik testinin otomatikleştirilmesi, size kolayca tekrarlanabilir, ölçeklenebilir güvenlik önlemleri sağlar. Uzman güvenlik personelleriniz daha sonra ince ve yaygın olmayan zayıflıklar bulmaya konsantre olabilir.

8. Güvenlik kusurlarını planlayın

Tüm kodlar, hatalara ve güvenlik açıklarına karşı hassastır. Bu hayatın bir gerçeğidir. Kodunuzun istismar edilebilir eksiklikleri olacağını kabul edin ve tanımlamadan bir düzeltmenin yayınlanmasına kadar bunları yakalamak ve yönetmek için bir süreç oluşturun. Tanımlamadan azaltmaya kadar bir kayıtla ilgili sorunları takip ederek güvenliğinizi sağlayın.